
24. august - 8. september 2012
Pris kr. 37900,- i delt dobbeltrom. Prisen inkluderer bla. fly t/r Oslo - Delhi, alle hoteller, full pensjon, MC-leie og bensin, lokal transport mm.

Dette er turen for den som ønsker noe utenom det vanlige. En tur der vi kjører gjennom frodige daler, langs brusende elver, over enorme fjellpass, bor sammen med nomader på det tibetanske platå og opplever stillheten og villheten så langt fra sivilisasjonen man kan komme. Og når vi har kommet til veis ende, har vi krysset Himalayakjeden på to hjul og kjørt over verdens høyeste kjørbare pass som er 300 m høyere enn Mt. Everest Base camp (Khardung La 5606 moh). Denne veien er rangert av flere MC-magasiner som den mest spektakulære veien i verden!
Virker det fristende; les mer om turen i dag for dag programmet.
Reiserute: Delhi - Shimla – Shoja – Manali – Solang – Chandratal – Jispa – Sarchu – Tsokar – Tsomoriri – Leh – Nubra valley - Delhi.
Dag for dag program:
Dag 1: Ankomst Delhi, Sightseeing i Delhi
Den første dagen i India tar vi oss tid til å se oss om i millionbyen Delhi. Det er en spennende by av både gammelt og nytt, vakre velorganiserte områder og basarområder der det myldrer av mennesker, sykkeltaxier og kuer.
Dag 2: Delhi – Kalka - Shimla (2205m). Frokost på hotellet

Vi opplever togreise i India. Jernbanestasjonen i Delhi er en opplevelse i seg selv med indere av alle slag. Noen sover og andre vasker seg på perrongen…. Vi reiser med toget nordover til Kalka ved foten av Himalaya, hvor vi setter oss på et smalsporet tog som tar oss opp til den gamle, koselige fjellandsbyen Shimla. Turen med toget finner du i Guinness rekordbok som verdens bratteste togstrekning og den regnes som en riktig klassiker. Det er deilig å forlate det indiske slettelandskapet og sakte krabbe oppover langs dalsidene i Himalaya. Shimla var det britiske imperiets sommerhovedstad i den tiden de regjerte i India. Her får vi stifte bekjentskap med våre Royal Enfielder som skal frakte oss rundt de neste dagene på ”verdens høyeste MC-tur”.
Dag 3: Shimla - Shoja (2683m) via Jalori pass (3223m) / 160km/6 t. (MC- turens start)
Vi kjører gjennom en uoppdaget og vakker del av Himachal Pradesh. Veien svinger seg gjennom eplehager og skogkledde fjellsider. Over Jalori pass får vi vårt første møte med bratt, smal og svingete motorsykkelvei. Dette er en lite trafikert vei med flott utsikt!
Dag 4: Shoja - Solang (2600 m)/ 133km/5t.
I dag kjører vi gjennom Kullu dalen. Vi følger en liten fjellvei gjennom små landsbyer med spesiell byggeskikk før vi når Manali. Vi overnatter i Solang som ligger høyere enn Manali. Solang er kjent som ski- og paragliding- resort og ligger ved foten av Rohtang pass.
Dag 5: Solang (Manali) - Chandra Tal (4270m) / Camp før Batal via Rohtang pass (3980m) / 153km./8-9t. Overnatting i camp.
I det fjerne ser vi de snøkledde fjellene ovenfor Solang. Veien opp mot passet Rothang La er ofte innhyllet i tåke som sprekker opp og åpenbarer blå himmel og dype daler i bakgrunnen der elver og stryk har vasket seg renner i fjellet. Kuer, hester og esler gresser blant villblomster i rødt, blått og rosa. En kilometer før selve passet stopper vi og slapper av ved en liten teltsamling der det går an å få seg noe å bite i og chai (te). Veien opp til toppen er dårlig. Selve passet er øde og ofte dekket av tåke-dis som driver over toppen. Ved klart vær er utsikten herfra spektakulær. Vi kjører inn i Spiti valley og opp til Månesjøen (4270moh) der vi nyter synet av denne avsidesliggende sjøen før vi kjører lavere ned og overnatter i camp ved Bathal.

Dag 6: Chandra Tal / Camp ved Batal - Jispa (3349m) / 110km./5t.
I dag kjører vi gjennom vakre daler og over små elver. Noen med og noen uten bro. Turen fra Chandra Tal/Campen ved Batal byr på utfordrende kjøring i form av ”manglende veistandard” der vi får testet våre kjøreferdigheter. Vi stopper i Tandi der vi bunkrer bensin da denne bensinstasjonen er den siste på 400km før vi krysser den tibetanske høysletten. Etter en krevende kjøredag er det deilig å få seg en dusj og en god middag på hotellet i Jispa som ligger ved bredden av elven Bhaga.
Dag 7: Jispa - Sarchu (4253m) via Baralacha La (4918m).
Etter Jispa er det hovedsakelig grusvei som de jobber med å asfaltere. Vi stopper for politisjekk i Darcha, som ligger ved bredden av Bhaga elven. Darcha er den siste bosetningen som bare består av noen fallskjermtelt. Vi krysser elven og starter klatringen oppover. Vi passerer Zing Zing Bar (4067) og Baralacha La (4918) og er nå 110 meter høyere en Mount Blanc. Her finnes det ingen vegetasjon og landskapet består av variasjoner av brunt som skifter farge i sollyset. Det er en vill natur! Vi kommer frem til teltcampen der kokken disker opp med god mat ut på ettermiddagen.
Dag 8: Sarchu - Tsokar (4420m) via Nukeela (4800m) and Lachulung La (4900m).
Veien er som hentet fra en magisk scene av marmorerte fjell som stiger opp fra Yamu elven omkranset av små tjern og vann. Videre kjører vi til Whisky Nalah (4802) og Pang (4522) og over Lachulung La (5077 moh). Når vi har kommet opp hårnålssvingene og står på toppen kan vi gratulere hverandre med det første passet over 5000 meter! Herfra går veien nedover.
Vi tar av fra hovedveien og overnatter ved Tso –Kar Lake. Her holder nomadene til med buskapen i de korte sommermånedene. En vakker saltsjø på den tibetanske høysletten.

Dag 9: Tsokar - Tsomoriri (4400m) via Polokongka La & Namshang La (4800m).
Dette er en ny etappe for oss i år og går på grusveier innover i fjellheimen.
Tso Kar til Tso Moriri går over Chang Thang platået i Øst Ladakh, den vestlige utkanten av det tibetanske platå, på grensen til Tibet. I dette området er det mulig å se nomader med sine flokker med jakokser, geiter og sauer. Tso Moriri Lake ligger i et nomadeområde som heter Korzok. Tso Kar området heter Samad Rokchen og har et rikt fugleliv, blant hvor sjeldne Brahmin ender og sporadiske par av svart halsede traner. I disse områdene er det også ulv og snø leopard. Begge disse turkise sjøene er omkranset av hvite fjelltopper som speiler seg i sjøene som skifter farge i løpet av dagen og er et vakkert syn.
Dag 10: Tsomoriri - Leh (3505m).
Fra Tsomoriri kjører vi første del av dagen på grusveier til vi har krysset Indus elven. Vi følger Indus gjennom en vakker dal til vi når sivilisasjonen i Leh, som er regionshovedstaden i Ladakh. Leh ligger høyt, nærmere bestemt på ca. 3500 moh. Byen er omkranset av hvite Himalaya-topper. Her tar vi inn på et godt hotell og nyter av en varm dusj og god mat. På kvelden går vi en tur og opplever byen.
Dag 11: Fridag i Leh med besøk i klostre
Menneskene i Leh er vennlige, og ansiktsdragene er mer kinesiske, eller tibetanske, enn typisk indiske. De mange restaurantene er små og koselige, og serverer for det meste nydelige, tibetanske retter. Vi benytter dagen i Leh til å besøke kloster og se oss om i denne spennende byen. Her er det gode muligheter til å kjøpe lokalproduserte produkter som tepper, skinnklær og smykker på det tibetanske markedet.
Dag 12: Leh – Khardung La (5606moh.) - Nubra Valley
Det å sette seg på en Enfield i Leh med kurs for verdens høyeste, motoriserte pass gjør at det kiler litt i magen. Høyden på dette passet er nesten 5606 moh, altså høyere enn Mount Everest Base Camp. Man undrer på hvordan det ser ut der oppe, om det er vanskelig å puste og om motorsykkelen vil få motorproblemer på vei opp.
Etter en drøy time kommer vi til en kontrollpost der vi må ha en tillatelse for å komme videre. Etter denne stoppen begynner vi og merke høyden. Den smale grusveien fører oss høyere og høyere, og iblant møter vi en lastebil som kommer sakte nedover, flere av dem fra den kinesiske siden. Etter hvert strekker også isbreene seg helt ned til veien, og vi må kjøre gjennom flere småbekker før vi når toppen. På toppen, 5606 moh, har vi en fantastisk utsikt i alle retninger. Ser vi nordover ser vi inn i Kina. Fjelltoppene rundt omkring er på mellom 7-8000 m. Noen soldater er utplassert her og vokter passet, alle vel akklimatisert med høyden. For oss, som kommer fra Leh på MC, kan vi her oppe føle oss litt skjelvne i knærne. Men utsikten, det skarpe lyset og følelsen av å stå på verdens tak tar bokstavlig talt pusten fra en!
Vi kjører over passet og ned til Nubra Valley der vi overnatter.
Dag 13: Nubra Valley – Leh (Siste kjøredag på MC)
Formiddagen benytter vi til å ri på sjeldne baktriske kameler i sanddynene og nyter skjønnheten i dalen før vi kjører tilbake over Khardung La til Leh.
Dag 14: Leh - Delhi (flight). Sightseeing og avsluttnings middag.
Vi flyr fra Leh til Delhi og i godvær kan vi se K2 ut til høyre. Turen avsluttes med sightseeing, handling og festmiddag i Delhi før vi flyr hjem til Norge med et fjell av opplevelser!
Inkludert
Fly t/r Oslo- Delhi, turistklasse, inkl. alle skatter og avgifter.
Overnatting på gode hoteller i dobbeltrom der dette er tilgjengelig og camping i fjellet.
Full pensjon, frokost, lunsj og middag hver dag.
Inner- line permit til Khardung la og Nubra Valley.
Inngangspenger til severdigheter og sightseeing
Royal Enfield Bullet 500, inkl. mekaniker og følgebil
All bensin
Nattog t/r Delhi- Kalka
"Toy train" Kalka - Shimla
Fly Leh-Delhi
Lokal transport: Taxi, motorsykkeltaxi (autorickshaw), sykkeltaxi (sykkelrickshaw)
Norske turledere
Ikke inkludert
Visum
Drikkevarer
Tips
Utgifter av personlig art
Ønsker du mer informasjon, kontakt oss på Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere JavaScript for å kunne se adressen
| Vi tar deg med på spennende reiser! |